تاورکرین یا جرثقیل برجی

تاور کرين يا جرثقيل برج سازي يکي از دستاورد هاي مهم بشري مي باشد که با توجه به توقع کاربر داراي انواع مختلف مي باشد و در زمينه هاي برج سازي ، سد سازي ، سيلو سازي ، پل سازي و ... به کار گرفته مي شود که خود مي تواند در ارتفاعهاي متفاوت با باربرداري هاي متفاوت در شعاع هاي متفاوت خدمت دهي نمايد و چون قدرت مانور بسيار بالا در زمينه ي باربرداري جهت استفاده هاي گوناگون را دارا مي باشد مورد توجه قشر عظيمي از صنعتگران ، در زمينه ي برج سازي و ديگر صنايع ميباشد . تاور کرين نوعي جرثقيل برج سازي است که اجسام سنگين را جا به جا مي کند. اغلب ، تاور کرين جسم سنگين را تا ارتفاعي معيني بالا برده و سپس اقدام به جا به جايي آن در شعاع هاي گوناگون مي کند. با توجه به قدرت مانور بالاي تاور کرين در زمينه ي باربرداري در صنايع مختلف از اين وسيله استفاده مي شود.
تاور کرين يا جرثقيل برجي از قطعات اصلي مشابه تشکيل شده است و در دال بتني به زمين ثابت ميشود و گاهي اوقات به طرف سازه متصل ميشود . تاور کرين يا جرثقيل برجي اغلب بهترين ترکيب از ارتفاع و ظرفيت بلند کردن را دارد و در ساخت و ساز ساختمان هاي بلند استفاده مي شود. پس از اتصال پايه به دکل مي توان به تاور کرين يا جرثقيل برجي ارتفاع داد.علاوه بر اين دکل به واحد گردان (دنده و موتور) اجازه مي دهد تا جرثقيل بچرخد. در بالاي واحد گردان سه بخش اصلي وجود دارد: بازوي افقي بلند (بازوي کار يا فلش) بازوي افقي کوتاه (بازوي تعادل يا کنفلش) و کابين اپراتور.
بازوي فلش قسمتي از تاورکرين پتن است که بار را حمل مي کند.بازوي کنفلش حامل وزنه تعادل است که معمولا از بلوک هاي بتوني تشکيل شده و نيروي حاصل از بار را به مرکز جرثقيل منتقل مي کند.
اپراتور، تاور کرين يا جرثقيل برجي را ، يا از کابين بالاي جرثقيل و يا بوسيله کنترل از راه دور از روي زمين کنترل مي کند.در حالت اول کابين اپراتور در بالاي جرثقيل متصل به قسمت گردان است يا در قسمت پايين آن قرار دارد.
اپراتور تاور کرين يا جرثقيل برجي با استفاده از موتورهاي الکتريکي،سيم بکسل و قرقره ها قلاب ، باررا کنترل مي کند.قلاب بر روي گهواره متحرک فلش تاور کرين جرثقيل برجي قرار دارد. در مقالات بعدي در مورد انواع تاورکرين يا جرثقيل برجي توضيحات بيشتري داده خواهد شد .
منبع: www.wirerope-co.com