طراحی خودرو و گذر زمان

 

طراحی خودرو کار جذاب و پرهیجانی است که بسیاری از مهندسان و طراحان صنعتی آرزوی کارکردن در این رشته را دارند. طی یک قرن گذشته چهره ظاهری خودروها دستخوش تغییر و تحول اساسی شده است؛ با مقایسه ای ساده میان خودروهای عصر حاضر با نمونه های چند دهه پیش به این پیشفرض می رسیم که در دهه های آینده خودروهایی در گوشه و کنار جهان در حرکت خواهند بود که امروز داشتن تصور ذهنی از آنها کار چندان ساده ای نیست. جف تیگو از طراحان برجسته خودرو و فرزند طراح معروف صنعت خودروسازی یعنی ریچارد تیگو، تقریبا تمام عمر خود را صرف این کار کرده است.

تجربه حضور در کرایسلر برای وی بسیار ارزشمند بوده تا آنجا که اکنون برای برندهای سرشناسی همچون فولکس واگن و میتسوبیشی طراحی های ماندگاری ارائه کرده است. خودش می گوید که آنقدر خودرو طراحی کرده ام که برخی از آنها را به یاد نمی آورم.

تیگو با اشاره به تحولات مربوط به فرآیند طراحی خودرو در یک قرن گذشته می گوید: تغییرات اساسی در این فرآیند معمولا هر ۱۰ تا ۱۲ سال یک بار صورت می گیرد. در حال حاضر نگاه اصلی طراحان خودرو به محصولات دوستدار محیط زیست و همچنین تلاش در جهت منطبق ساختن ساختار و ظاهر خودروهای الکتریکی با علایق مصرف کنندگان است. تیگو به چشم اندازی اشاره می کند که در آن خودروهایی طراحی می شوند که مسافتی بالغ بر ۱۵۰ کیلومتر را تنها با ۳ لیتر سوخت و حتی کمتر طی کنند. او معتقد است که با چنین چشم اندازی فاصله زیادی نداریم. این طراح برجسته با اشاره به فرآیند پرنوسان طراحی خودرو از گذشته تاکنون به این نکته اعتراف می کند برخی از خودروهایی که در نیم قرن گذشته و حتی بیشتر رونمایی شده اند به عنوان محصولاتی تاریخ ساز برشمرده می شوند و حتی می توان پذیرفت که برخی از آنها دیگر قابل تولید مجدد نخواهند بود. او می گوید: آیا می توان تصور کرد که خودرویی با شکوه آن هم با وزنی حدود ۵/۲ تن را بار دیگر تولید کنیم؟!

 

 

شاه کلیدی به نام «نرم افزار»

صنعت خودروسازی از گذشته تاکنون به حرکت شتابان خود ادامه داده است، اما چه چیزی ضامن آینده است؟ ما به مرحله ای رسیده ایم که خانه ای مجهز بر اساس علایق و معیارهایمان بسازیم، پس چرا چنین کاری را درخصوص یک خودرو انجام ندهیم؟ چه عاملی می تواند مهندسان خودروساز را در این مسیر دشوار کمک کند؟ تیگو تنها یک پاسخ برای این پرسش دارد: نرم افزار. او از نرم افزارهای قدرتمندی همچون Alias استفاده کرده و به رغم تجربه بالایی که در زمینه طراحی خودرو دارد، اما درحال یادگیری نرم افزارهای دیگری همچون Solidworks و Rhinoceros است.

تیگو این نرم افزارها را برنامه های قدرتمندی می داند که طراحی و مهندسی خودروها را به مراتب راحت تر می سازد. طراحانی همچون تیگو با چالش های فراوانی در زمینه طراحی خودروهای متفاوت روبه رو هستند. در حالی که خودروهای الکتریکی روزبه روز با اقبال بیشتری روبه رو می شوند و وزن قابل توجه باتری همچنان خودنمایی می کند با این حال تیگو و همکارانش نسبت به رفع این مشکل خوشبین هستند و گذشت زمان را عامل اصلی می دانند. او درحالی که با لبخندی حاکی از رضایت به آینده اشاره می کند، می گوید: خودروهای دوستدار محیط زیستی که در سال های آینده طراحی می شوند صددرصد سبز بوده و بر اساس پلاستیک های تجدیدپذیر ساخته خواهند شد.