ماشین های تکسچرایزینگماشین های تکسچراینزینگ جدید MPS با قابلیت های بسیار ویژه خود توانسته است میزان مصرف انرژی را ۳۰% کاهش داده و از طرف دیگر سرعت تولید نخ تکسچره را ۳۰% افزایش دهد. به همین دلیل از دستگاه تکسچرایزینگ جدید MPS می توان به عنوان یک راه حل بهینه جهت تولید نخ های تکسچره ظریف نام برد. بررسی روند استفاده از انواع نخ ها در فرآیندهای بافندگی نشان می دهد که امروزه تمایل به استفاده از نخ های ظریف به سرعت در حال رشد است. به عنوان مثال در حال حاضر بازار نخ تکسچره پلی استر از سمت نخ های نمره متوسط در محدوده ۱۱۰ دسی تکس و تعداد فیلامنت کم به سمت نخ های ظریف تر با نمره ۷۵ دسی تکس با تعداد فیلامینت های بسیار زیاد حرکت نموده است و پیش بینی می شود که این روند هم چنان ادامه یابد. به همین دلیل رقابت بین تولیدکنندگان تجهیزات تکسچرایزینگ به سمت افزایش قدرت عملکردی ماشین آلات سوق پیدا کرده است.
در حفظ قدرت رقابت پذیری در حیطه ماشین آلات تکسچرایزینگ ۲ فاکتور بسیار مهم و حیاتی وجود دارد:

۱) افزایش سرعت تولید

۲) کاهش هزینه تولید هر کیلو نخ تکسچره

توجه به این عوامل هنگامی حائز اهمیت می شود که دو پارامتر افزایش هزینه های انرژی از یک طرف و افزایش میزان مصرف انرژی جهت تولید نخ های ظریف (که چندین برابر نخ های متداول است) را از طرف دیگر نیز در نظر بگیرم.
تکنولوژی

مفاهیم و ادوات به کار رفته در تکنولوژی MPS Coolflex انعطاف پذیری بسیار قابل ملاحظه ای در ناحیه تکسچرایزینگ برای تولیدکنندگان نخ تکسچره فراهم می کند و می توان گفت که این تکنولوژی جدید به طور خاص جهت تکسچره نمودن نخ های ظریف طراحی شده است. امروزه سیستم هائی که جهت خنک کردن نخ در ماشین های تکسجرایزینگ قرار داده شده اند باید توانائی خنک کردن انواع نخ هائی که در این دستگاه ها تولید می شوند را داشته باشند (بدون تعویض سیستم و کنترل بر میزان آن)، اما در سیستم MPS Coolfex این امکان فراهم شده است که با تنظیمات خاص لوله خنک کننده، میزان خشک نمودن نخ را به طور دلخواه تنظیم و کنترل نمود. به عبارت دیگر در این سیستم یک پارامتر دیگر به مجموعه پارامترهای قابل تنظیم دستگاه تکسچرایزینگ اضافه شده است که سبب افزایش قدرت کنترل تولیدکننده بر روی خواص نخ تولیدی می شود. تکنولوژی خنک کردن توسط لوله خنک کننده برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ در ماشین های تکسچرایزینگ AFX۲ و پس از آن در ماشین های تکسچرایزینگ MPS V MAX توسط شرکت بارمگ آلمان مورد استفاده قرار گرفت.
صرفه جوئی در مصرف انرژی

هزینه های انرژی نقش بسیار مهمی را در هزینه های تولید دارند. برطبق گزارش ITMF۲۰۰۶ میزان و سهم هزینه انرژی در هزینه تولید در کشورهای مختلف بین ۱۹ تا ۴۶ درصد می باشد که این میزان به طور مداوم در حال افزایش است (افزایش قیمت جهانی سوخت). انرژی مورد استفاده در دستگاه های تکسچرایزینگ را می توان به انرژی مصرفی موتورها، انرژی مصرفی هیترها و انرژی مصرفی در سیستم خنک کننده تقسیم نمود. سیستم گودتی مورد استفاده در ماشین تکسچرایزینگ MPS که دارای استاندارد e save است به کمک هیتر الکتریکی با سطح تماس مؤثر با الیاف سبب شده است که میزان انرژی در ماشین های متداول که دارای سیستم کشش محوری (شفت) و هیترهای دئوترم می باشند ۳۰% کمتر باشد. این مسئله را می توان به طور عملی در مثال زیر متوجه شد:

جهت تولید نخ تکسچره ۷۶F۳۴ (ـ۷۶ دسی تکس و ۳۴ فیلامنت) در یک فرآیند استاندارد با سرعت ۹۰۰ متر در دقیقه در یک دستگاه MPS V Dowthermـ ۱۲ قسمتی تقریباً به ۶۲ کیلو وات انرژی نیاز داریم که از این میزان تقریباً ۱۹ کیلو وات مربوط به مصرف انرژی توسط هیتر اول دستگاه می باشد، اما هیترهای تماسی الکتریکی مورد استفاده در دستگاه های جدید تنها به ۵۷% این میزان یعنی در حدود ۱۱ کیلو وات انرژی نیاز دارند. در شکل ۱ میزان مصرف انرژی در هیتر اولیه سه سیستم مختلف گرمایشی (هیتر دوترمی ۲ متری، هیتر HTI سرامیکی و هیتر HTI تماسی) جهت تولید ۳ نوع نخ تکسچره مختلف نشان داده شده است.

شکل ۱ صفحهٔ ۶۰
ناحیه تکسچرایزینگ

هیترهای الکتریکی مورد استفاده در سیستم Coolflex مجهز به یک ورودی بسیار پیشرفته با سطح تماس بسیار زیاد هستند که هیتر را مبدل به یک هیتر تماسی بسیار کارآمد می کند. استفاده از تکنولوژی ورودی به فرآیند گرمایشی این امکان را می دهد که از آن برای انواع مختلف پلیمرها به طور مناسبی استفاده شود. از جمله مزایای این تکنولوژی می توان به زاویه پیچش مناسب نخ در لوله خنک کننده اشاره کرد که در آن عملکرد خنک کنندگی نخ و رفتار اصطکاکی آن به طور بهینه ای با نیازهای فرآیند تطبیق می یابد. در نتیجه نخ های تولید شده در این سیستم از خصوصیات تکسچره بسیار مناسبی برخوردار می شوند که با نخ های تولید شده در سیستم های متداول قابل مقایسه است.
ارتفاع دستگاه

تولید کنندگان قدیمی نخ های تکسچره همواره به دنبال این هستند که ماشین آلات قدیمی تکسچرایزینگ خود را بدون تغییر شرایط سالن با ماشین آلات جدید جایگزین نمایند. از طرف دیگر سقف سالن های تکسچرایزینگ قدیمی بسیار کوتاه است و در صورت نیاز به خرید ماشین آلات مدرن با قابلیت های ویژه نظیر محور اضافی (شفت اضافی) دیگر نمی توان از این سالن ها استفاده کرد و یا استفاده از آنها با محدودیت هائی همراه است. با توجه به پیشرفت صورت گرفته در ماشین های تکسچرایزینگ و کوتاه شدن ناحیه تکسچرایزینگ این امکان فراهم شده است که ارتفاع دستگاه تکسچرایزینگ تا حد ۷/۳ متر کاهش یابد. علاوه بر این قابلیت انعطاف پذیری بسیار عالی دستگاه MPS این امکان را فراهم کرده است که بهترین چیدمان دستگاه با توجه به شرایط سالن انتخاب شود.
جمع بندی

با توجه به موارد توضیح داده شده می توان گفت که دستگاه جدید تکسچرایزینگ MPS Coolflex توانسته است تمام نیازمندی های تولیدکنندگان نخ تکسچره را یک جا جمع نماید. این نیازمندی ها عبارتند از:

ـ افزایش سرعت تکسچرایزینگ تا حد ۳۰%

ـ کاهش انرژی مصرفی تا حد ۳۰%

ـ افزایش قدرت انعطاف پذیری (نصب، تولید، تعمیر و نگهداری)

ـ ارگونومی مناسب جهت استفاده اپراتورها