نو استاندارد در محیط های چاپی

 

چند سالی است كه در كنار روش های سنتی انتقال پیام (نظیر چاپ و تلویزیون)، با گسترش روش های اطلاع رسانی و نشر چند رسانه ای و بین رسانه ای و به واسطه اینترنت نیز امكان رویت پیام و تصاویر فراهم شده است كه در تمامی این موارد، رنگ، از اركان اصلی پیام شمرده می شود.

علاوه بر این، تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری مورد استفاده در بخش های مختلف صنعت چاپ نیز پیوسته در حال تغییر بوده و سازندگان تجهیزات اندازه گیری رنگ و نور چاره ای جز نوآوری دایمی ندارند. از آنجایی كه فایل های دیجیتال در مسیر تولید یك محصول چاپی نقش عمده ای دارند، ارزیابی و كنترل كیفیت رنگی این فایل ها از موضوعات مهم و اساسی تلقی می شود.

سه ویژگی اساسی رنگ

در عملیات مختلفی كه در فرایند تولید به وقوع می پیوندد بارها و بارها شاهد بازسازی رنگ هستیم كه برای مثال به عملیاتی نظیر اسكن ارژینال، روتوش و تصحیح رنگ، تغییر مود رنگی یك فایل بیت مپ، پرینت سیاه و سفید یا رنگی ، نمایش محتوای فایل بر روی مونیتور ، تهیه خروجی فیلم یا پلیت و چاپ می توان اشاره كرد.

بدین ترتیب صرفنظر از پیچیدگی های فنی و اجرایی، یك فرایند تولید محصول چاپی در صورتی از منظر كیفیت رنگی تحت كنترل است كه از سه ویژگی زیر برخوردار باشد:

۱) تكرار پذیری فرایند؛ بدین معنا كه اجرای فرایند بگونه ای مستند و تدوین شده باشد كه هر بار با اجرای مو به موی این جزییات، به محصولی با همان كیفیت رنگی ثابت برسیم.

۲ ) به آنچه دیده می شود بتوان اعتماد كرد؛ یعنی آنچه كه به صورت بصری در مراحل مختلف فرایند تولید (بر روی مونیتور یا پروف دیجیتال و امثال آن) می بینیم مطابق با داده های كمّی محصول در حال تولید باشد.

۳ ) امكان پیش بینی مراحل بعد؛ در هر مرحله از مراحل تولید امكان پیش بینی آنچه كه در مراحل بعد با آن مواجه می شویم وجود داشته باشد و بخصوص امكان پیش گویی بصری كیفیت رنگی محصول نهایی وجود داشته باشد.

بدین ترتیب هدف اصلی را می توان بازسازی رنگ در مسیر تولید یك محصول چاپی یا الكترونیك با حداكثر تطابق با ارژینال دانست. در این راستا، استفاده از نرم افزارهای مدیریت رنگ و استانداردی كه بر طبق آن بتوان پروفایل های رنگ را بین سیستم های مختلف رد و بدل كرد بسیار مهم است.

اما اهمیت رنگ در چیست؟

با این كه همه ما با رنگ زندگی می كنیم اما شاید ابعاد پیچیده آن برای بسیاری از ما روشن نشده باشد. برداشت هر فردی از رنگ اجسام به خصوصیات فیزیولوژیكی و روانشناختی او بستگی داشته و بدین ترتیب علم رنگ شناسی علاوه بر جنبه فیزیكی دارای جنبه های انسانی نیز هست.

برای این كه اشیاء دیده شوند به سه عامل نور، شیء و بیننده احتیاج است. پرتوهایی كه با عبور از جسم یا بازتابش از سطح آن به چشم ما می رسد توسط مغز مورد پردازش قرار می گیرد و پس از تفسیر و ترجمه، آنچه را كه در معرض دید ما قرار گرفته می ببینیم و رنگ را تجربه می كنیم.

بدین ترتیب تحقیق در مورد ماهیت رنگ پیوسته در علوم مختلف تجربی و انسانی انجام می شود و آنچه كه در حال حاضر از رنگ می دانیم حاصل دركنارهم قراردادن نتایج بدست آمده از تحقیقات علمی مختلف است كه از گذشته دور بدست آمده است.

تحقیق در مورد رنگ و چگونگی ارزیابی كیفی و كمی آن از پیچیدگی زیادی برخوردار است و برخلاف بسیاری از موضوعات علمی دیگر ، نتایج بدست آمده از هر تحقیقی پیرامون رنگ باید به صورت بصری آزمایش و مورد ارزیابی قرار گیرد چرا كه رنگ منهای بیننده معنا و مفهومی ندارد.

بدین ترتیب در كلیه روش های تولید رسانه ای، محصول نهایی مورد قضاوت یك بیننده قرار می گیرد. این محصول رسانه ای در صورتی در بازار مصرف مورد اقبال قرار می گیرد كه از جنبه كیفیت رنگی، مورد قبول بیننده ها باشد.

البته همانطور كه گفته شد قضاوت پیرامون كیفیت رنگی یك محصول رسانه ای علاوه بر بیننده به مشخصات منبع روشنایی نیز مربوط خواهد بود و بنابر این برداشت صحیح از رنگ یك جسم امكان پذیر نخواهد بود مگر آنكه منابع روشنایی استاندارد باشند.

بر طبق نظر CIE یا انجمن بین المللی روشنایی، مشخصات یك منبع روشنایی، توسط منحنی توزیع توان نسبی بیان می شود. منبع روشنایی چیزی است كه از خود شار روشنایی منتشر می كند.سری منابع روشنایی D كه توسط CIE در سال ۱۹۶۸ معرفی شد به منظور معرفی نور روز در درجه حرارت های مختلف بود كه البته در اكثر مواقع از ۶۵ D یا ۵۰ D استفاده می شود.

ضرورت نمونه گیری پیش از چاپ

در فرایند تولید محصول چاپی، اگر نمونه گیری یك امر حیاتی تلقی نشود حداقل بسیار ضروری است. شبیه سازی محصول نهایی توسط نمونه گیری قبل از چاپ آخرین مرحله برای اطمینان از صحت كارهای انجام شده قبل از تولید نهایی با تیراژ بالاست. البته در بعضی مواقع به خاطر عواملی نظیر سرعت كار و كاهش هزینه های جاری، به جای تهیه پروف های چاپی ، از كنترل رنگ محصول بر روی مونیتور استفاده می شود.

برای سازندگان اتاقك مشاهده كار چاپی یا كابین های ارزیابی رنگ، هدف نهایی رسیدن به دقیق ترین الزامات برای رویت دقیق رنگ اجسام است و در این راه توجه به تطابق میان رنگ پرینت با آنچه كه روی مونیتور دیده می شود به همان اندازه اهمیت دارد كه تطابق میان رنگ پرینت باداده های كمی و حاصل از اندازه گیری رنگ ارژینال.

ترسیم مسیری كه منجر به تولید محصول قابل قبول و رضایت بخش برای مشتری صنعت شود نیز از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

با طراحی درست، اتاقك های استاندارد مشاهده كارهای چاپی را به گونه ای می توان ساخت كه شامل محلی برای قراردادن مونیتورهای پیشرفته برای پروف مونیتوری و رویت انواع پروف چاپی یا كار چاپی تحت نورهای استاندارد باشد و كاملا مورد استقبال مشتری ها قرار گیرد.

ملاحظات كاغذ، مركب و ...

در مورد پروف مونیتوری باید متوجه این مساله بود كه عوامل مختلفی در مشاهده نهایی رنگ یك كار چاپی موثر است. خصوصیات كاغذ مورد استفاده و كیفیت مركب از عوامل اصلی شمرده می شوند. میزان زبری و چگونگی جذب مركب توسط كاغذ یا پخش مركب در سطح كاغذ، در كیفیت و ظاهر رنگ نهایی كار چاپی تاثیر بسزایی دارد. گاموت رنگ معمولا از مرحله نمایش كار بر مونیتور تا مرحله چاپ سوژه بر روی كاغذ كاهش پیدا می كند. به عبارت دیگر رنگ هایی بر روی مونیتور دیده می شوند كه بعضی از آن ها توسط مركب قابل بازسازی نیستند. بدین خاطر در مورد تبدیل RGB به CMYK تحقیقات بسیار زیادی شده است و افراد و موسسات زیادی نظیر CIE بر روی مشكلات این تبدیل و راه های رسیدن به بالاترین دقت ممكن، تلاش كرده اند. در نشر رومیزی دانستن توانایی ها و مشخصات رنگی مونیتوری كه استفاده می كنید ضروری است.

با تنظیم دقیق این مشخصات، می توان به نزدیكترین حالت میان آنچه كه روی مونیتور می بینید با آنچه كه در نهایت چاپ می شود رسید. معمولا در صنعت چاپ از درجه حرارتهای استاندارد ۶۵ D و ۵۰ D به عنوان درجه حرارت رنگ مونیتور استفاده می شود.

حدود ۴۰سال است كه سازمان جهانی استاندارد روشنایی، استانداردی را برای كاربردهای صنعتی مختلف كه در آنها به ارزیابی رنگ اقدام می شود تدوین كرده است. بر اساس این استانداردها، اتاقك های خاصی ساخته شده است تا به توسط آنها بتوان نور استاندارد را از نور محیطی جدا كرده و شرایط دیدن رنگ اجسام مختلف تحت نورهای استاندارد را فراهم كرد.

این كابین ها بگونه ای طراحی شده است كه نور استاندارد موجود در اطاقك، خود را از نور مزاحم محیطی جدا كرده و از تداخل این دو منبع نور جلوگیری می شود. بدین ترتیب استفاده از این كابین ها برای مشاهده و مقایسه رنگ ارژینال با رنگ نمونه چاپ شده، رنگ نمونه های پارچه و لباس و رنگ هر نوع شیء دیگر بسیار راضی كننده به نظر می رسد.

با متداول شدن استفاده از مونیتور برای پروف كارهای دیجیتال، باید برای مشكل ناشی ازتاثیر منابع نوری مزاحم بر مونیتور، فكری كرد. برای رفع این مشكل كابین های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد كه در آنها امكان تنظیم شدت نور بدون آنكه بر درجه حرارت منبع نور تاثیری گذاشته شود وجود دارد.

كابین های اختصاصی ارزیابی رنگ جانشین بسیار مناسبی برای نور روز استاندارد هستند و با استفاده از ۵ نوع فسفر و بر طبق استاندارد ۵۱ CIE این كابین ها قادرند كه بهترین نوع فلورسنت را با بالاترین CRI تولید كنند. امروزه از این كابین ها در اكثر واحدهای حرفه ای چاپ و پیش از چاپ برای مشاهده اشیای رفلكتیو استفاده می شود.

اكثر سازندگان تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد استفاده در صنعت چاپ، نهایت سعی خود را می كنند تا با ارایه راه حل های مناسب، حداكثر انطباق رنگ از مرحله تولید تا چاپ امكان پذیر شود ، آگاهی از روش ها و ابزار كنترل كیفیت از مواردی است كه بستگی به سطح آگاهی و دانش فنی نیروی انسانی شاغل در بخش های مختلف صنعت چاپ داشته و بی توجهی به آن كیفیت محصول نهایی را تا حد زیادی غیر قابل پیش بینی و مخدوش می كند.

ارزش سرمایه گذاری بر روی تجهیزات كنترل كیفیت تنها باعث ارتقای كیفیت محصول نمی شود بلكه این اطمینان را برای دست اندركاران تولید و مشتریان محصولات چاپی ایجاد می كند كه آنها نیز همگام با پیشرفت فناوری دیجیتال به سوی توسعه قدم برمی دارند.