چرخ و فلک بدون چرخامروزه چرخ و فلک یک وسیله بسیار خوب تفریحی برای کودکان و حتی بزرگسالان محسوب می شود چون انسان فطرتا ً موجودی است تعالی جو و لذا از صعود لذت می برد و صعود برای هر فردی اصولا ً یک تجربه فرح بخش و نشاط انگیزی است که می تواند باعث ایجاد هیجان و تخلیه انرژی های انباشتهِ درون روحی در نوجوانان و جوانان بشود و این مسئله از نظر سلامت روانی بسیار حائز اهمیت است و نیز این گونه تفریحات می توانند زندگی ما را از حالت تکراری ، رخوت آور و کسل کننده ای که از پیامدهای نامطلوب ِ زندگی غیر طبیعی و شهر نشینی است تا حدودی خارج نماید و همچنین باعث بشود که افراد ، محیط زندگی خود را از منظر و زاویه دیگری ببینند و شناخت بهتری نسبت به محیط زندگی خود پیدا بکنند .

به تجربه ثابت شده است که استفاده مکرّر از چرخ و فلک ، می تواند احساس ترس از بلندی و ارتفاع را کاهش بدهد و در ایجاد روحیه تهوّر و بی باکی مطلوب و غیر افراطی آن ، که همان شجاعت و دلیری می باشد ، بخصوص در نوجوانان و جوانان ، نقش مهمی را ایفاء نماید .

و اما با استفاده از شیوه های موجود ، برای ساخت ِ چرخ و فلکهای بسیار مرتفع و مناسب ، با کارکردهای مورد نظر ، اصولا ً با محدودیت های جدّی مواجه هستیم که به پاره ای از آنها اشاره می کنم :

۱ – هزینه ساخت چرخ و فلکهای موجود بسیار زیاد است و هر چه قدر که بخواهیم آنها را مرتغع تر بسازیم ، هزینه ساخت آنها هم به صورت تصاعدی افزایش می یابد بطوری که عملا ً در بسیاری از کشورهای جهان ، از ساخت چرخ و فلکهای بسیار مرتفع ، صرف نظر می کنند و لذا ما می بینیم که ارتفاع ِ مرتفع ترین چرخ و فلکهای موجود در دنیا ، در حدود ۲۰۰ متر باقی مانده است و آن هم فقط به چند کشور صنعتی محدود شده است چون برای افزایش ارتفاع ِ چرخ و فلکها ، مجبور به طراحی و ساخت ِ چرخهای بسیار بزرگی هستیم که نیازمند مصالحی بسیار مقاوم و منعطفی است که با اضافه شدن وضیعت زمین ساختی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی هر منطقه ، برای طراحی ، ساخت و پیاده سازی آنها با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد به عنوان مثال اگر ما بخواهیم چرخ و فلکی بسازیم که ارتفاع آن به اندازه برج میلاد باشد آنوقت ما مجبور به طراحی و ساخت چرخی هستیم که اندازه هر یک از قطرهای نگه دارنده آن ، بیش از ۴۰۰ متر طول داشته باشد ، و مسئله مهمتر آن است که چگونه می توانیم این چرخ عظیم را سرپا نگه داریم ؟ و نیز چگونه و با چه نیرویی می توانیم آن را به حرکت در بیاوریم ؟

همه این مسائل و مشکلات باعث می شوند که عملا ً از طراحی و ساخت ِ این نوع چرخ و فلکهای بسیار بزرگ ، صرف نظر نماییم چون با محاسبات دقیق علمی متوجه می شویم که طراحی ، ساخت و راه اندازی آنها هیچ گونه توجیه علمی ، فنی و اقتصادی لازم را ندارد .

۲ – برای به چرخش در آوردن چرخ و فلکهای موجود ، انرژی زیادی مصرف می شود .

۳ – مسیر حرکت کابین ها در چرخ و فلکهای موجود ، تنها در یک مسیر دایره ای شکل انجام می پذیرد و این مسئله ، قدرت مانور ِ کابین ها را بسیار محدود می سازد و لذا برای راکبان ِ آنها نمی تواند زیاد هیجان انگیز باشد .

۴ – چرخ و فلکهای موجود بسیار وزین ، حجیم و عریض هستند بطوری که عملا ً فضای زیادی را اشغال می کنند و همینطور مصالح زیادی برای ساخت آنها مصرف می شود .

و اما چرخ و فلک بدون چرخ که بنده آن را طراحی کرده و به عنوان اختراع به شماره ۳۴۱۳۳ در اداره مالکیت صنعتی ایران به ثبت رسانده ام ، فاقد معایب مذکور می باشد .

این چرخ و فلک از جهاتی شبیه به تله کابین است و می تواند با استفاده از سیم بوکسل و یا زنجیر صنعتی ، به چرخش در بیاید و کارکردهای چرخ و فلک را هم داشته باشد .

سیستم فنی این چرخ و فلک از اصول ساده و بدیهی برخوردار است به طوری که بسیاری از کارشناسانی که در زمینه ساخت ِ چرخ و فلکهای موجود تخصص دارند ، اجرایی بودن آن را مورد تایید قرار داده اند .

این چرخ و فلک نسبت به چرخ وفلکهای موجود ، دارای مزیت و محاسن ِ بسیاری است که به پاره ای از آنها اشاره می کنم :

۱ هزینه ساخت آن ، نسبت به چرخ و فلکهای موجود ، بسیار پایین است مخصوصا ً اگر بخواهیم چرخ و فلک ِ بسیار مرتفعی بسازیم ، در آنصورت هزینه ساخت آن نسبت به چرخ و فلکهای موجود ، به مراتب کمتر خواهد شد .

۲ – اسکلت اصلی این چرخ و فلک ثابت است و فقط کابین های آن به چرخش در می آیند یعنی مانند تله کابین عمل می کند و بنابراین انرژی کمتری مصرف می شود .

۳ – با استفاده از این طرح می توانیم ، چرخ و فلکهای بسیار مرتفعی ، مثلا ً به ارتفاع برج میلاد بسازیم .

۴ مسیر حرکت کابین ها در این طرح می تواند بسیار متنوع و متفاوت باشد و از این لحاظ هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و لذا تغییر جهت و مسیر حرکت کابین های آن ، می تواند برای کسانی که سوار بر کابین های آن هستند ، بسیار هیجان انگیز و جذاب باشند .

۵ – این چرخ و فلک را می توانیم مانند سیستم تله کابین طوری طراحی بکنیم که کابین های آن بدون توقف چرخ و فلک ، به آن اضافه و یا از آن جدا بشوند